tvOS 15 زیر ذره بین نقد و بررسی

اگر بخواهیم نامی مناسب و درخور شان برای نمایشگاه WWDC 21 اپل بگذاریم، بهتر است این نام به جشنواره سیستم عامل ها اختصاص یابد؛ زیرا در این جشنواره، بسیاری از سیستم عامل های اپل، بروزرسانی شده اند.

همانطور که در مقاله هایی پیشین سیراف کالا خوانده اید، ios 15 ، ipadOS 15 ، watchOS 8 و macOS Monterey مورد ارزیابی و معرفی قرار گرفت و در این مقاله، قصد داریم از tvOS 15 که مختص تلویزیون های اپل می باشد را بررسی نماییم.

نسخه ی محبوب tvOS که برای Apple TV می باشد، آپدیت 15 خود را دریافت کرده است. در این سیستم عامل، ویژگی های جذابی ایجاد شده است که به وسیله ی آن کاربر می تواند امکانات بیشتری را دریافت نماید.

در ادامه بیشتر با tvOS 15 آشنا می شویم و ویژگی ها و قابلیت هایی که اپل در آن قرار داده است را باهم بررسی می کنیم. اگر به این موضوع علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم حتما تا انتهای این مطلب، همراه سیراف کالا باشید.

قابلیت جذاب SharePlay در tvOS 15 قرار دارد 1024x576 - tvOS 15 زیر ذره بین نقد و بررسی
قابلیت جذاب SharePlay در tvOS 15 قرار دارد

مقدمه ای بر tvOS 15

در این سیستم عامل، اپل قابلیت اشتراک گذاری محتوا در فیس تایم و همچنین بهبود هایی در HomeKit را قرار داده است. البته ویژگی جذاب Sahreplay که در مقاله های گذشته به طور کامل آن را توضیح دادیم، درون این سیستم عامل قرار دارد.

البته باید بگوییم که به دلیل نداشتن اپلیکیشن اختصاصی فیس تایم در Apple TV اینکه این ویژگی چگونه بدست می آید توسط اپل گفته نشده اما به نظر می رسد در بخش تماس تصویری و از طریق گزینه ی جدیدی که در ویجت Now Playing موجود است، می توان در کنترل سنتر از قابلیت SharePlay استفاده کرد.

قابلیت HomeKit در tvOS 15

از دیگر ویژگی هایی که می توان آن را در tvOS 15 به چشم دید، قابلیت استریم هم زمان چندین تصویر در دوربین های امنیتی به وسیله ی ابزار های امنیتی HomeKit می باشد. به وسیله ی این ویژگی، هنگامی که درب پارکینگ باز شود یا دوربین امنیتی، نوعی حرکت را تشخیص دهد، از طریق اعلانی که در گوشه ی تصویر مشاهده می شود، به کاربر اخطار می دهد.

تصویری از HomeKit در tvOS 15 1024x576 - tvOS 15 زیر ذره بین نقد و بررسی
تصویری از HomeKit در tvOS 15

آیا در tvOS 15 ویژگی Spatial Audio قرار دارد؟

این ویژگی که از موارد جالب و فوق العاده ی آپدیت اخیر اپل بود، هم اکنون در دسترس کاربران Apple TV قرار ندارد اما انتظار می رود در آینده ای نزدیک، اپل این ویژگی را برای این سیستم عامل نیز استفاده کند.

به وسیله ی Spatial Audio کاربر می تواند صداها را به شفافیت هر چه تمام تر بشنوند و از صداهای 3 بعدی موجود در دستگاه هایی که تراشه ی M1 یا H1 دارند، بهره ببرد. به عبارتی این ویژگی را می توان نسخه ی بروزتر و جذاب تر از دالبی اتموس دانست که نیازی به هیچ تجهیزات جانبی ای ندارد و می تواند بدون ایجاد مزاحمت، به صورت فوق العاده ایده آل در دسترس کاربر قرار گیرد.

فناوری Spatial Audio که نسخه ای پیشرفته از دالبی اتموس می باشد - tvOS 15 زیر ذره بین نقد و بررسی
فناوری Spatial Audio که نسخه ای پیشرفته از دالبی اتموس می باشد

سایر ویژگی ها

علاوه بر ویژگی های فوق، tvOS 15 نیز از چند ویژگی دیگر برخوردار است که می توانید آن ها را در زیر مشاهده نمایید :

– حالت Lossless Audio که در اواخر سال 2021 به این سیستم عامل اضافه می شود

– استفاده از هوم پد مینی به جای بلندگوهای تلویزیون برای استفاده از اپل تی وی

– امکان استفاده از دستیار هوشمند اپل به نام سیری در هنگام استفاده برای پخش محتوا

جمع بندی نهایی

شاید این آپدیت، آنچنان بزرگ و پر از رمز و راز نباید اما نباید فراموش کنیم که اپل، آپدیت های بلااستفاده نمی دهد؛ بنابراین باید منتظر باشیم تا پس از رفع باگ های احتمالی در این آپدیت، این سیستم عامل را به طور رسمی دریافت و نصب کنیم تا از ویژگی های هیجان انگیزی که درون آن هاست، مطلع شویم و از آن ها بهره ببریم.

امیدواریم از خواندن این مقاله که توسط تیم سیراف کالا تهیه و تنظیم شده است، لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید