6 نکته ی مهم برای خرید لوازم خانگی دارای مصرف انرژی بهینه

مقدمه

لوازم خانگی از گذشته تاکنون بسیار محبوب بوده و افراد زیادی مداوم در حال خرید آن می باشند. لوازم خانگی خود به دسته بندی مختلفی تقسیم می شود. یکی از نکات مهمی که در خرید هر وسیله ای از لوازم خانگی باید به آن توجه کنیم ، مقدار مصرف انرژی آن محصول می باشد.

مصرف انرژی محصول اگر زیاد باشد، باعث مصرف زیاد برق می شود که ضرر های زیادی از جمله هزینه های گزاف و خسارت به محصول را در پی دارد. به همین علت، باید هر خریداری در هنگام خرید، علاوه بر در نظر گرفتن فاکتور های مختلف، میزان مصرف انرژی محصول را در نظر بگیرد و یک محصولی را انتخاب نماید که از مصرف انرژی کم و بهینه، تغذیه نماید.

در این مقاله ، 6 نکته ی مهم برای خرید لوازم خانگی دارای مصرف انرژی بهینه را به شما عزیزان یادآور می شویم تا بتوانید در هنگام خرید این قبیل از محصولات، به این فاکتور مهم با اطلاعات بیشتری ، دست یابید. لطفا تا انتهای این مطلب همراه سیراف کالا باشید.

نکات مهم درباره ی مصرف بهینه ی انرژی در لوازم خانگی

  1. اطلاعات لازم درباره ی برچسب انرژی

از مهم ترین قسمتی که می توان به وسیله ی آن ، مصرف انرژی محصول را متوجه شد، برچسب انرژی می باشد. این برچسب برای بار نخست توسط محیط زیست آمریکا برای حمایت از منابع زمین به وجود آمد. هدف از بوجود آوردن چنین برچسبی، یک کاهش گازهای گلخانه ای و دیگر آلاینده ها و دو آسان تر کردن انتخاب برای مصرف کننده ی این گونه وسایل می باشد.

نمایی از برچسب انرژی موجود بر روی لوازم خانگی - 6 نکته ی مهم برای خرید لوازم خانگی دارای مصرف انرژی بهینه
نمایی از برچسب انرژی موجود بر روی لوازم خانگی

برچسب انرژی موجود بر لوازم خانگی، دارای دسته بندی A تا F می باشند. در این دسته بندی، مقدار F دارای بیشترین مصرف انرژی و مقدار A دارای کمترین مصرف انرژی می باشد. البته برخی از محصولات دارای A+ و A++ و A+++ می باشند که هرچه مقدار مثبت ( پلاس ) آن بیشتر باشد، مصرف انرژی آن ها کمتر است.

  1. مقایسه برند های مختلف لوازم خانگی

مقایسه برند های مختلف و مشاهده ی تفاوت ها، می تواند عامل مناسبی برای خرید یک محصول با مقدار مصرف انرژی کمتری باشد. به عنوان مثال اگر یک یخچال فریزر با برچسب A+ از یک برند خارجی وجود دارد و شما آن را با یک برند ایرانی که دارای درجه ی A می باشد مقایسه کنید، در صورت یکسان بودن مقدار بودجه، باید به سراغ محصول خارجی بروید.

  1. بررسی مدل های جدید لوازم خانگی

بسیاری از لوازم خانگی جدید، دارای سیستم و تکنولوژی بروز می باشند که این فناوری ها، باعث کاهش مصرف انرژی می شود. بنابراین می توان برای خرید لوازم خانگی با مصرف انرژی کمتر، به سراغ محصولات جدیدتر و بروز تر رفت.

به عنوان مثال ممکن است ابتدا برندی از ال جی با برندی از تی سی ال را با هم مقایسه کنید و با خود بگویید که برند ال جی، بسیار معتبر تر است و به سراغ آن بروید ؛ در حالیکه سال تولید محصول ال جی 2015 و سال تولید محصول تی سی ال ، 2020 باشد و بدین صورت، محصول ال جی ، دارای مصرف انرژی بیشتری می باشد.

ادامه ی بررسی مصرف انرژی در لوازم خانگی و نکات مهم در رابطه با آن

  1. استفاده از ظرفیت مناسب لوازم خانگی

مقدار مصرف از محصول و ظرفیت لازم برای آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال اگر لباس هایتان زیاد است، اقدام به خرید یک ماشین لباسشویی با ظرفیت بیشتر نمایید. این کار باعث می شود دفعات کمتری از لوازم خانگی استفاده نمایید و این کار باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

برند های مختلف، میزان مصرف انرژی گوناگونی دارند - 6 نکته ی مهم برای خرید لوازم خانگی دارای مصرف انرژی بهینه
برند های مختلف، میزان مصرف انرژی گوناگونی دارند

از طرفی دیگر اگر مقدار لباس هایتان کمتر است، سعی کنید یک محصول با ظرفیت کمتر را خریداری نمایید تا انرژی مصرفی دستگاه برای انجام وظیفه، به حد نیاز باشد.

  1. آپشن اقتصادی موجود در لوازم خانگی

برخی از محصولات لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی، در حالت های مختلف برای انجام امورات ، یک گزینه به نام اقتصادی دارند. در این حالت، هنگامی که وسایل و ظروف کمتری درون محصول قرار دارند ، با فشردن این گزینه، می توانید انرژی کمتری از دستگاه خرج نمایید.

این آپشن در بسیاری از محصولات جدید، وجود دارد. به عنوان مثال در برخی از تلویزیون ها، این حالت قرار دارد که در هنگام استفاده در شب، می توان آن را به حالت کم نورتری قرار داد تا محصول، انرژی کمتری صرف ارائه ی خدمت نماید.

  1. بهینه سازی فضای خانه

شاید این گزینه برایتان مقدار عجیب باشد و راجع به آن اطلاعاتی نداشته باشید. این مورد به این نکته اشاره می کند که عوامل مختلف و محیطی نیز می تواند روی میزان انرژی مصرفی دستگاه، تاثیر بگذارد. به عنوان مثال فرض کنید یک محصولی را خریداری کرده اید. در صورتی که این محصول از شرایط مناسبی بهره نبرد و تحت فشار باشد، انرژی بیشتری صرف انجام کار ها می کند.

به عنوان مثال، اگر برای یخچال یا فریزر خود فضای مناسب برای حرکت هوا را قرار ندهید، به دستگاه فشار می آید و این کار باعث افزایش مصرف انرژی توسط آن می شود.

جمع بندی نهایی

حتما تا به حال با مقوله ی مصرف انرژی و کاهش آن بار ها رو به رو شده اید. در روز های گرم تابستان که مصرف انرژی توسط کولر ها و سایر لوازم خانگی افزایش می یابد، باید نهایت دقت را به خرج دهیم تا محصولاتی که ممکن است در اثر موارد 6 گانه ی بالا، مصرف انرژی آن ها بیشتر می شود را کنترل نماییم.

استفاده درست از ظرفیت و گنجایش لوازم خانگی، باعث کاهش مصرف انرژی می شود - 6 نکته ی مهم برای خرید لوازم خانگی دارای مصرف انرژی بهینه
استفاده درست از ظرفیت و گنجایش لوازم خانگی، باعث کاهش مصرف انرژی می شود

با رعایت نکات فوق که بسیار ساده و راحت می باشند، می توانیم علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها به وسیله ی کاهش مصرف انرژی، باعث ذخیره کردن این انرژی مفید در کشورمان باشیم.

از اینکه تا پایان این مقاله با سیراف کالا همراه بودید، صمیمانه تشکر می نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید