لنز ماکرو را از چه برندی تهیه کنیم ؟ راهنمای جامع خرید لنز ماکرو

عکاسی، یک حرفه ی بسیار جذاب و در عین حال سختی می باشد. در این حرفه افراد سعی می کنند با داشتن برترین تجهیزات عکاسی، قدرت و توانایی خود را به رخ بکشند. لنز ماکرو یکی از انواع لنز هایی می باشد که عکاسان از آن برای تهیه ی عکس های زیبا، استفاده می کنند.

در این مقاله می خواهیم شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید برترین لنز ماکرو موجود در میان برند ها را شناسایی کنید و بر اساس آن، اقدام به خرید نمایید. بنابراین اگر این موضوع شما را علاقه مند کرده است، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه سیراف کالا باشید تا به اطلاعات کاملی درباره ی این موضوع، دست یابید.

چرا لنز ماکرو ؟

لنز ماکرو در حداقل فاصله، فوکوس بالایی دارد و می تواند اجسام کوچک را در مقیاس های بسیار بزرگ، به تصویر بکشد. اگر بخواهیم به نحوی دیگر توضیح دهیم، اینطوری می توان بیان کرد که اگر قصد بزرگ نمایی یک جسم دارید، باید به سراغ لنز ماکرو بروید تا چنین حالتی برایتان مجسم شود.

ضریب بزرگنمایی در لنز های ماکرو متفاوت است و ممکن است این نسبت، 1:1 ، 2:1 و . . . باشد. در این لنز ها، اغلب به جای میدان فوکوس خمیده، دارای میدان فوکوس تخت می باشند. میدان خمیده، تداعی گر شارپ تر بودن مرکز تصویر در مقایسه با لبه های آن می باشد اما در طرف مقابل، میدان فوکوس تخت به صورت یکنواخت و در سراسر تصویر می باشد.

لیست برترین لنز ماکرو موجود

– لنز ماکرو Canon

Canon Macro Lens - لنز ماکرو را از چه برندی تهیه کنیم ؟ راهنمای جامع خرید لنز ماکرو
Canon Macro Lens

کانن در حال حاضر حدود 5 لنز ماکرو تولید کرده است. اولین لنز این برند، MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro می باشد. این لنز دارای ضریب بزرگنمایی 5:1 می باشد. لنز های دیگر این برند نیز به ترتیب زیر می باشند:

EF-S 60mm f/2.8 Macro USM

EF 100mm f/2.8 Macro USM

هر دو لنز های فوق، دارای ضریب بزرگنمایی 1:1 می باشند.

شاید از معروف ترین لنز ماکرو برند کانن، لنز های سری L باشند که قدرت بالایی دارند. این 2 لنز دارای ضریب بزرگنمایی 1:1 و مجهز به لرزشگیر اختصاصی می باشند:

EF-S 100mm f/2.8L Macro IS USM

EF 180mm f/3.5L Macro USM

– لنز ماکرو Nikon

لنز ماکرو نیکون - لنز ماکرو را از چه برندی تهیه کنیم ؟ راهنمای جامع خرید لنز ماکرو
لنز ماکرو نیکون

برند معتبر و مشهور بعدی، نیکون می باشد. این برند نیز لنز ماکرو متعددی را معرفی کرده است که هر شخص مطابق با سلیقه ی خود، می تواند یکی از آن ها را انتخاب کند. افرادی که دارای دوربین های این برند با فرمت DX می باشند، باید سراغ لنز هایی مانند AF-S DX Micro-NIKKOR 40mm f/2.8G و AF-S DX Micro-NIKKOR 85mm f/3.5G ED VR بروند. لنز 85 میلی متری این برند، دارای لرزشگیر اختصاصی نیز می باشد.

در این 2 لنز ضریب بزرگنمایی عدد 1:1 می باشد. یکی دیگر از لنزهای ماکروی محبوب نیکون مدل Micro-NIKKOR 105mm f/2.8 می‌باشد که دارای فوکوس دستی و ضریب بزرگنمایی 1:2 است. لنز AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm f/2.8G IF-ED با ضریب 1:1 نیز گزینه دیگری می‌باشد که به لرزشگیر مجهز شده است.

– لنز ماکرو Sigma

لنز ماکرو سیگما - لنز ماکرو را از چه برندی تهیه کنیم ؟ راهنمای جامع خرید لنز ماکرو
لنز ماکرو سیگما

در میان لنزهای ماکروی سیگما دو لنز 70 mm f/2.8 EX DG Macro و لنز 180 mm f/2.8 APO Macro EX DG OS HSM با نسبت بزرگنمایی 1:1 وجود دارد که به طور اختصاصی برای دوربین‌های مانت F نیکون طراحی و ساخته شده است.

برای افرادی که به دنبال فاصله کانونی بیشتر هستند لنز Sigma 150mm f/2.8 EX DG OS HSM APO با ضریب بزرگنمایی 1:1 و مانت‌های مختلف برای دوربین‌های سیگما، کانن، نیکون و سونی وجود دارد.

در میان لنزهای زوم این کمپانی نیز لنز 300-70mm f/4-5.6 در دو نسخه APO DG و DG با ضریب 1:2 به چشم می‌خورد که هر دو نسخه آن برای دوربین‌های سیگما، سونی، کانن، پنتاکس و نیکون موجود است.

– لنز ماکرو Tamron

Tamron - لنز ماکرو را از چه برندی تهیه کنیم ؟ راهنمای جامع خرید لنز ماکرو
Tamron

در میان لنزهای ماکرو ساخت کمپانی تامرون نیز گزینه‌های عالی یافت می‌شود که ارزش خرید بالایی دارند. یکی از این لنزها مدل SP 60mm f/2 Di II Macro با نسبت بزرگنمایی 1:1 می‌باشد که برای دوربین‌های کانن، نیکون و سونی قابل تهیه است. این شرکت دو لنز ماکرو 90 میلی‌متر نیز معرفی کرده که هر دو دارای نسبت بزرگنمایی 1:1 است.

اولی لنز 90mm f/2.8 SP AF Di Macro نام دارد که با مانت‌های مختلف برای دوربین‌های کانن، سونی، نیکون و پنتاکس عرضه شده است و دومی لنز جدیدتر مدل 90mm f/2.8 SP Di Macro VC USD می‌باشد که به سیستم لرزشگیر تصویر مجهز شده و برای دوربین‌های نیکون، کانن و سونی در دسترس است. اگر دنبال فاصله کانونی بیشتر هستید نیز از لنز  SP AF 180mm f/3.5 Di LD IF Macroبا نسبت بزرگنمایی 1:1 غافل نشوید. این لنز هم با مانت‌های مختلف برای دوربین‌های سونی، کانن و نیکون موجود است.

– لنز Tokina

Tokina Macro Lens - لنز ماکرو را از چه برندی تهیه کنیم ؟ راهنمای جامع خرید لنز ماکرو
Tokina Macro Lens

برند بعدی که مورد بررسی قرار خواهد گرفت، برند Tokina می باشد. این برند یک لنز با نام 100mm f/2.8 AT-X M100 AF Pro D Macro تولید کرده است که مختص این شرکت بوده و دارای ضریب بزرگنمایی 1:1 می باشد. همچنین لازم به ذکر است این لنز روی دوربین های نیکون و کانن قابل نصب است.

– لنز Zeiss

Zeiss - لنز ماکرو را از چه برندی تهیه کنیم ؟ راهنمای جامع خرید لنز ماکرو
Zeiss

سرانجام، به آخرین عنوان از لیست رسیده ایم و در این عنوان، نام برند زایس به چشم خورده است. این برند یک لنز ماکرو با نام Zeiss Milvus 50mm f/2M تولید کرده است که ضریب بزرگنمایی آن، 2:1 می باشد.

نسخه ی ZF.2 این لنز قابل نصب روی دوربین های نیکون و نسخه ی ZE آن قابل نصب روی دوربین های مانت EF کانن می باشد.

جمع بندی نهایی

هر شخصی که علاقه مند به تهیه ی عکس با دوربین باشد ( چه حرفه ای و چه مبتدی ) علاقه مند به داشتن لنز جهت بهبود تصویر های تهیه شده می باشد. همانطور که بالاتر تعریفی از لنز ماکرو داشتیم، یکی از انواع لنزی می باشد که جهت بزرگ سازی تصویر به کار می رود.

در این مقاله سعی شد برترین لنز های ماکرو معرفی شوند تا استفاده کنندگان بتوانند به راحتی، نسبت به خرید لنز خود اقدام نمایند.

در آخر امیدواریم از خواندن این مطلب در سیراف کالا لذت برده باشید.